Site Haritası
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
25° 28° 21°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.70444.7233
Euro5.48095.5029
Saat
sponsorlar

Bu web sitesinin her türlü masrafları 2010 yılında kurulduktan itibaren,

Bursa Emek Zekai Gümüşdiş Mh Muhtarı.

 Talip ABDİOĞLU  (Dernek Kurucu ve Eski Başk.)Tarafından karşılanmaktadır... 

MUHTAR VE AZA SEÇİMİ 2014


Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, Yüksek Seçim Kurulunun 07.01.2014  tarih ve 19 sayılı kararına ilişkin, bir açıklama yaparak seçimlerde Muhtar ve Azaların listelere nasıl yazılacağı ve oy pusulalarının nasıl düzenleneceği konusunda bir açıklama yaptı.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: 2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun Muhtar adaylık ve seçilme yeterliliğiyle ilgili 31 maddesi gereğince; ‘’Köy Muhtarlığı ve Köy İhtiyar Meclisi Üyeliği, Mahalle Muhtarlığı ve Mahalle İhtiyar Heyeti üyeliği seçimlerinde adaylık usulüyoktur. En az altı aydan beri o Mahalle veya Köyde oturmak şartıyla 25 yaşınıdolduran her Türk vatandaşı, bu Kanunda ve bu Kanunun atıf yaptığı diğer kanunlarda öngörülen hükümlerce seçilmeye mani hali olmamak kaydıyla, Muhtar, İhtiyar Meclisi ve İhtiyar Heyeti üyesi seçilebilir. Bunlar için ilkokul mezuniyeti şartı aranmaz; okur-yazar olmak yeterlidir’’dedi.

Akdeniz, konuşmasına şöyle devam etti: Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti Oy pusulaları için ancak BEYAZ KÂĞIT kullanılacak, ve oy pusulalarının adaylar tarafından bastırılacak, her türlü araçla (Bilgisayar, Daktilo, Fotokopi ve Teksir gibi) çoğaltılabilecek veya kapalı oy verme yerinde seçmenler tarafından BEYAZ KAĞIDA da yazılabilecektir. RENKLİ KÂĞITLARA basılmış veya yazılmış oyların geçersiz sayılacaktır.

Seçime girecek adayların bastırdıkları oy pusulalarını sandık kurulunun gözetiminde kapalı oy verme yerine koyabilecekleri gibi seçim gününden önce de dağıtabileceklerdir. Seçmenlerimiz oy pusulalarını, sandık kurulu tarafından verilecek MOR RENKLİ ZARFA koyarak ilgili oy sandığına atacaklardır.

Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde; Muhtar ile o seçim çevresinden seçilmesi gereken ihtiyar meclisi/heyeti üye sayısı kadar isminBİRLİKTE YAZILDIĞI olduğu oy pusulası kullanılacağına, oy pusulası üzerine “Muhtar” veya “Muhtar Adayı” ile “Üye Adayı”, “İhtiyar Meclisi Üyesi” veya “İhtiyar Heyeti Üyesi” sözcüklerini yazılabilecektir. Ayrıca, Aza ve üye kelimeleri eş anlamlı kelimeler olduğundan, oy pusulalarında her iki kelimenin de kullanılabilecektir.

Muhtar ile İhtiyar Meclisi/Heyeti üyelerinin seçiminde kullanılacak oy pusulalarına; Mahalle ihtiyar heyeti üyeliği için 8 (sekiz) Köylerde ise; Nüfusu 1000’e kadar olan köylerde 8 (sekiz), 1001’den 2000’e kadar olan köylerde 10 (On)2000’den fazla olan köylerde 12 (Oniki), kişi yazabilecektir..

Ad ve soyadları aynı olan Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti üye adlarının yanına parantez içinde baba-anne adlarının, bu da aynı olduğu takdirde, baba-anne adının yanına doğum tarihi yazılı oy pusulalarının kullanılabileceğinin, bu hususun o yer seçim çevresinde duyurulması gerekmektedir.

Köy ve Mahalle seçimlerinde kullanılacak basılı veya yazılı oy pusulalarındaki isimlerden bir veya birkaçının çizilerek oy kullanılabileceği gibi, çizilenlerin yerine o seçim çevresinde seçilecek kişi sayısını geçmemek üzere başka isimlerin de yazılabilecek, Ancak hiç isim çizilmeden/çizilerek seçim pusulalarına yazılacak bir fazla ismin yer alacağı pusulalarında İhtiyar Meclisi/Heyeti adayları için; Muhtar adayı hariç, geçersiz sayılacaktır.

ve o seçim çevresinde seçilen ihtiyar meclisi/heyeti üyesinden en çok oy alandan başlamak üzere yarısının asıl, diğer yarısının da yedek üye olacaktır.

Muhtar ve İhtiyar Meclisi/Heyeti üyeliği seçimi oy pusulalarına “EVET" veya "TERCİH” yazılı mührün basılmasına gerek bulunmadığına, “EVET" veya "TERCİH”yazılı mührü basılmış olanların da geçersiz sayılmayacaktır.

Seçime girecek adayların kendilerini tanıtmakla ilgili sınırlı olarak etkinlik gösterebilmeleri ve oy verme gününden önce, resimli veya kendisini yazı ile tanıtıcınitelik taşıyan el ilanı mahiyetindeki matbuaları dağıtabileceklerdir.   

 
                     MUHTAR VE AZA OY PUSULASI ÖRNEĞİ

                        MUHTAR
 
      ……………………………………….
 
           İHTİYAR MECLİSİ ÜYESİ
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   VEYA

                  MUHTAR ADAYI
 
      ……………………………………….
 
                     AZA ADAYI
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
…………………………………………
 
 

Kaynak:Muhtarlar Konfederasyonu
Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      5347 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Anket
ERİCEK KÖYÜNDE ŞENLİK YAPILSINMI ?
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret5505205
Reklam Alanı

Bu alana Reklam alınacaktır.

Bir kartvizit bedeli 2017 yılı için 100 TL

 

Bize iletişim Linkinden ulaşabilirsiniz..